Beseda s Františkom Kelem

Dňa 26. januára 2011 sa na našom gymnáziu uskutočnila beseda s významným človekom, čerstvým držiteľom Krištáľového krídla za celoživotné dielo RNDr. Františkom Kelem, PhD.

František Kele je najaktívnejším slovenským horolezcom a cestovateľom 20. storočia, zároveň je aj pedagógom, publicistom, spisovateľom, bádateľom a geografom. Uskutočnil vyše 70 významných výprav a expedícií po celom svete, bol vedúcim prvej československej výpravy na Mount Everest v roku 1984 a Severný pól v roku 1993. Navštívil všetky kontinenty vrátane Arktídy a Oceánie. Vykonal tri cesty okolo sveta. Uskutočnil vyše 550 výstupov v Tatrách, z toho 50 prvovýstupov. Dĺžka jeho výstupov na končiare sveta predstavuje vyše 1100 kilometrov.

Na svojich cestách sa stretol s ľudožrútmi, aj s ľadovými medveďmi. Strávil noc pri aktívnej sopke. Je autorom desiatok kníh a stoviek článkov s horolezeckou a cestovateľskou tematikou. Je držiteľom množstva ocenení a vyznamenaní. Je otcom známej slovenskej spisovateľky Táni Keleovej Vasilkovej.

Pán Kele vytvoril svojím pútavým rozprávaním skvelú atmosféru, o čom svedčilo aj množstvo zvedavých otázok. Aspoň na chvíľu nás vytiahol na svetové končiare a zoznámil nás s pocitmi horolezca, ktoré sú na jednej strane nádherné, no na druhej strane často aj desivé. Dozvedeli sme sa množstvo vecí, ktoré sa len tak ľahko nedozvieme, pretože človeka s takými zážitkami a skúsenosťami často nestretávame.

Mgr. Mária Hritzová

>> galéria k článku

poradenstvo a prevencia
čo nás čaká


kontakt
Gymnázium vo Vrábľoch
Školská ul. 1232/26
952 80 Vráble

e-mail:
sekretariatgymvrable.sk

Riaditeľka gymnázia:
PaedDr. Beáta Havettová
Tel.: 037 783 21 30

Sekretariát:
Tel.: 037 783 21 29

»» viac informácií