Beh proti rakovine

Posledný februárový deň sme mali na gymnáziu opäť trocha spestrený program. Žiaci, ktorí chodia na semináre z biológie spolu s tretiakmi sa stretli na besede s názvom - Čo prezrádza genetika o rakovine?

Počas dvoch hodín sme si vypočuli niekoľko termínov z úst odborníčok o problematike rakoviny. Hovorili nám o prevencii pred ňou. A aj keď rakovina nemá presné indikátory, zdravým životným štýlom a minimom stresu môžeme predchádzať tomu, aby sme sa stali hostiteľmi tejto zákernej choroby. Tri pracovníčky Výskumného ústavu v Bratislave nám hovorili o svojej práci, dokonca nám ukázali video, ktoré ukazovalo ich bežný denný program, počas ktorého sa snažia pochopiť rakovinové bunky, aby sa proti nim dalo konečne úspešne bojovať. Hovorili, že niektoré pokusy už vychádzajú na laboratórnych myšiach, no naše telo je predsa len komplikovanejšie.

Mali pre nás prichystané celkovo tri prednášky. Prvá bola počas besedy zameraná na karcinóm prsníka a epigenetiku, druhá vedkyňa nám povedala o kmeňových bunkách a kamikadze v protinádorovej liečbe, no a nakoniec sme sa dozvedeli niečo o oxidačnom procese. Celkom na záver nám pustili záznam z akcie - Beh pre život, z ktorej sú všetky príspevky v plnej výške venované na výskum rakoviny. Táto udalosť sa každoročne organizuje vo väčších mestách po celom Slovensku. A asi nikde neplatí tak doslovne, že nie je potrebné vyhrať, ale zúčastniť sa. (Pre nás je najzaujímavejší dátum 26. máj - kedy sa beh koná v Nitre na Svätoplukovom námestí.)

Bojovníčky proti rakovine od nás zožali veľký potlesk a ja im tlieskam ešte teraz, nie len kvôli besede, ktorú si pre nás pripravili, ale najmä preto, čomu sa venujú. Dávno som totiž nepočúvala niekoho počas celých dvoch vyučovacích hodín zaujatejšie, a ešte nikdy som tak neľutovala, že som sa viac nevenovala chémii.

Ľubica Račeková 8.G

>> galéria k článku

poradenstvo a prevencia
čo nás čaká


kontakt
Gymnázium vo Vrábľoch
Školská ul. 1232/26
952 80 Vráble

e-mail:
sekretariatgymvrable.sk

Riaditeľka gymnázia:
PaedDr. Beáta Havettová
Tel.: 037 783 21 30

Sekretariát:
Tel.: 037 783 21 29

»» viac informácií