O 500 ml ľahší

Nie je pekný pocit, keď vás niekto potrebuje a vy mu dokážete pomôcť? Presne o toto sa snažilo niekoľko už dospelých študentov nášho gymnázia dňa 4.2.2013. Dátum ničím zvlášť nevynikal, akurát mal trocha krvavý prívlastok.

Nikde na škole sa nekonalo krviprelievanie, to sa len niekoľko odvážlivcov, vrátane mňa, rozhodlo podeliť s tým, čoho máme dostatok. Nedarovali sme peniaze ani žiadne hmotné veci. Darovali sme krv. Všetci naverbovaní pani profesorkou Pálenikovou sme sa stretli v jej kabinete ešte na záverečný krátky pokec, ktorý nám dodal doma zabudnutú odvahu. Potom nás čakalo už len vyplnenie krátkeho formuláru, občerstvenie, zisťovanie či sme naozaj deťmi našich rodičov, ako nám tvrdia a či aspoň s jedným zdieľame krvnú skupinu a záverečné meranie tlaku. Tí, ktorí úspešne prešli všetkými týmito bodmi mohli naplniť svoje denné posolstvo. Niektorí však zostali iba pri zistení vlastnej krvnej skupiny a sestričkinom ortieli – chudokrvná/ý či prechladnutá/ý.

Okrem študentov obsadil jedno - nie veľmi dovolenkovo vyzerajúce "lehátko" aj pán profesor Patrik Haller, ktorý zvládal po odbere krvi robiť aj fotografa v akcii tesne po "akcii". Postupne sme teda vychádzali cca o 400 až 500 ml krvi prázdnejší, no zato s pocitom, že sme celkom zadarmo a jednoducho pomohli iným. Darcom zostala malá bodka na mieste vpichu ihly na ruke, ktorá bude ešte pár dní pripomínať, že dobré skutky nemusia časti vôbec nič stáť.

Tým, ktorí sa boja uskutočniť niečo podobné odkazujem, aby prekonali vlastný strach. Budúce darovanie krvi tak možno nebude iba činom pre niekoho, komu možno zachránite alebo zlepšíte život, bude znamenať aj výhru nad samým sebou!

Ľubica Račeková (oktáva)

>> galéria k článku

poradenstvo a prevencia
čo nás čaká


kontakt
Gymnázium vo Vrábľoch
Školská ul. 1232/26
952 80 Vráble

e-mail:
sekretariatgymvrable.sk

Riaditeľka gymnázia:
PaedDr. Beáta Havettová
Tel.: 037 783 21 30

Sekretariát:
Tel.: 037 783 21 29

»» viac informácií