Svetový deň jabĺk

V rámci týždňa, počas ktorého sa aktívne bojuje proti rakovine, sa koná Deň výživy a celosvetovo je organizovaný aj Deň Jabĺk. Dôvod je úplne jednoduchý - jablko je jedným z najvýživnejších potravín vôbec. Patrí medzi najdôležitejšie antioxidanty z ríše ovocia. Je bohatým zdrojom vitamínov (A, B1, B2, B6, B12, C, E, K) a tiež minerálov (draslíka, vápnika, fosforu, sodíka a stopových prvkov). Znižuje hladinu cholesterolu, pohlcuje jedovaté kovy a ďalšie rádioaktívne a jedovaté splodiny. Jablká sú užitočné aj pri zápaloch a horúčkach. Mimoriadne priaznivo pôsobia na všetky kostné lôžka, chrupavky a aj na samotné kostné bunky. Zvyšujú imunitu a majú čistiaci účinok na pečeň a žlčník. Jablkové šťavy zasa povzbudzujú činnosť čriev a pokiaľ sa pijú na lačný žalúdok majú čistiacu funkciu.

Keďže nám záleží na zdravotnom stave našich študentov a profesorov, aj my sme si opäť zorganizovali súkromný Deň jabĺk na našej škole. Trocha netradične však netrval iba jeden deň. Začal 19.10. a novým týždňom od pondelka pokračoval až do piatkovej veľkej prestávky. Osvetu ponúkla študentom relácia, ktorou sa u nás oficiálne začal Deň (týždeň) jabĺk. V nej odznelo nespočetné množstvo kladných informácii o tom najbežnejšom ovocí na našom území. Pokračovali sme symbolickým "prehrýzaním sa ku zdraviu", kedy mali všetci v rukách jabĺčka, a po výzve z rozhlasu sa začalo praktizovanie vypočutej teórie.

Nasledujúci týždeň nikoho neobišla "jabĺčková rota", ktorá mala za úlohu rozosievať zdravie po chodbách. Rozdávali zvyšné jablká každý deň po druhej hodine a počas veľkej prestávky sa mohli prísť žiaci ponúknuť sami do vestibulu.

Možno mnohí z vás zabudli na dôležitosť jabĺk, možno si nahovárate, že nemáte čas si zobrať do ruky jablko a v kľudne ho zjesť, no tieto výhovorky by ste mali zahodiť, pokiaľ sa to týka vášho zdravia. Obohacujte vaše telo vitamínmi najmä teraz počas chladných dní. Nemusíte sa báť, aj keď niekedy môžu pôsobiť trocha rozprávkovo, žiadne jabĺčko nie je otrávené! Nie nadarmo sa hovorí: "Jablko do domu, lekár z domu".

Ľubica Račeková (oktáva)

>> galéria k článku

poradenstvo a prevencia
čo nás čaká


kontakt
Gymnázium vo Vrábľoch
Školská ul. 1232/26
952 80 Vráble

e-mail:
sekretariatgymvrable.sk

Riaditeľka gymnázia:
PaedDr. Beáta Havettová
Tel.: 037 783 21 30

Sekretariát:
Tel.: 037 783 21 29

»» viac informácií