Deň mlieka

Oslavovať mlieko a neustále zdôrazňovať jeho mimoriadne výživové vlastnosti a význam pre človeka sa lekári a odborníci z oblasti výživy rozhodli už v roku 1957. Svetový deň mlieka na školách je medzinárodnou každoročnou udalosťou podporovanou a propagovanou Organizáciou pre výživu a poľnohospodárstvo. Tento rok sme si dôležitosť mlieka a mliečnych výrobkov, ktoré pomáhajú naplniť požiadavky na plnohodnotnú výživu rastúceho organizmu, pripomenuli aj na našej škole.

28. septembra sa naše gymnázium pripojilo k školám, ktoré podporili Deň mlieka. Udalosť sa mohla uskutočniť aj vďaka sponzorom Rajo, Zvolenský a Levmilk, ktorým touto cestou veľmi pekne ďakujeme. Žiaci a učitelia sa po vypočutí rozhlasovej relácie, ktorá im pripomenula a prezradila mnohé kladné účinky mlieka, prišli do vestibulu ponúknuť chutnými mliečnymi výrobkami. Tri stoly plné tých najrôznejších príchutí jogurtov, ochutených mliek a mliečnych dezertov sa teda veľmi rýchlo vyprázdnili.

Možno aj vďaka tejto akcii budú žiaci našej školy viac obľubovať mliečne výrobky. Koho by predsa nepresvedčili informácie ako - "do obdobia II. svetovej vojny bolo mlieko považované za najvýživnejšiu potravinu a často aj za liek", o čom svedčilo jeho pomenovanie "biela krv". Mlieko vám môže pomôcť schudnúť - čím viac vápnika je v tukových bunkách, tým viac sa tuk páli. Chráni pred osteoporózou. Pitie mlieka tiež redukuje vysoký krvný tlak a znižuje riziko mŕtvice. K všetkým významným funkciám patrí aj schopnosť mlieka chrániť pred rakovinou hrubého čreva.

Skúste si teda ráno namiesto kávy vypiť jednu šálku teplého mlieka či kakaa, doprajte si jogurt na desiatu, obed môžete zapiť chutným acidofilným mliekom. Pri televízii zjedzte namiesto kalorických zemiakových lupienkov radšej cereálie s mliekom a prejedzte sa tak ku zdraviu. Dobrú chuť!

Ľubica Račeková

>> galéria k článku

poradenstvo a prevencia
čo nás čaká


kontakt
Gymnázium vo Vrábľoch
Školská ul. 1232/26
952 80 Vráble

e-mail:
sekretariatgymvrable.sk

Riaditeľka gymnázia:
PaedDr. Beáta Havettová
Tel.: 037 783 21 30

Sekretariát:
Tel.: 037 783 21 29

»» viac informácií