Deň Zeme

Pred mesiacom lásky je v kalendári 30 dní, z ktorých jeden je niečím veľmi výnimočný. Áno, láska je dôležitá, ale kde inde by sme ju prejavovali a cítili lepšie, ak nie na Zemi? Na jedinom mieste, ktoré nám poskytuje útočisko, daruje nám svoje produkty. Navyše je tak štedrá, že za ich využívanie si vôbec nič nepýta. Jedine trocha zhovievavosti a pochopenia. A práve tieto dve slová sme sa snažili rozvinúť počas 22. apríla aj na našej škole.

Tento deň je totiž má totiž už od roku 1970 prívlastok „Deň Zeme“ a v súčasnosti ho oslavuje viac, ako miliarda ľudí v približne 180 krajinách sveta. Jeho cieľom je pripomenutie si našej závislosti na cenných produktoch poskytovaných Zemou. Na pamäti by sme však mali mať dôležitosť našej planéty a naše putá s ňou počas celého roka, nie iba počas jedného dňa. Na uvedomenie toho, že celá naša existencia je závislá od stavu Zeme by nám všetkým malo úplne vystačiť 24 hodín a zvyšné dni by sme mali túto myšlienku premeniť na činy. Začať od seba. Nečakať, že celé ekosystémy sa budú donekonečna regenerovať bez našej pomoci.

Musíme si uvedomiť, že rovnováha na tejto planéte je vzácna, obdivuhodná, no tiež veľmi krehká. Dokonalosť väzieb všetkého živého či zdanlivo neživého, čím je Zem obdarovaná, by nás mala napĺňať nie majetníckym nutkaním ovládať a vlastniť, ale nemým úžasom a pokorou. 22. apríl sa teda považuje za hnaciu silu na záchranu Zeme, aby sme sa jedného dňa navzájom nezničili.

Ľubica Račeková, 8.G

>> galéria k článku

poradenstvo a prevencia
čo nás čaká


kontakt
Gymnázium vo Vrábľoch
Školská ul. 1232/26
952 80 Vráble

e-mail:
sekretariatgymvrable.sk

Riaditeľka gymnázia:
PaedDr. Beáta Havettová
Tel.: 037 783 21 30

Sekretariát:
Tel.: 037 783 21 29

»» viac informácií