Nezabudnuteľný poznávací zájazd Brusel – Calais – Londýn - Stonehenge

V dňoch 6.-11. októbra 2013 sa 52 žiakov našej školy zúčastnilo na poznávacom zájazde v metropole Veľkej Británie. Naša cesta začala v nedeľu o 18:00 hod., keď sme sa s naším „HAJOBUSOM“ odpravili spred Mestského úradu vo Vrábľoch. Cestu nám spríjemňovali (či už púšťaním filmov alebo pesničiek) naši milí šoféri a milá sprievodkyňa Andrejka („Chceš hovoriť za mňa?“). Naša prvá zastávka bola v Bruseli na druhý deň v poludňajších hodinách. Prezreli sme si centrum Manneken Pis, kde sme videli známu sochu cikajúceho chlapčeka a ochutnali preslávenú belgickú čokoládu. Kto chcel, mohol si dať aj výborné wafle s rôznymi prísadami. Potom sme navštívili katedrálu sv. Michala s krásnym oltárom, kde sme mali možnosť sa pomodliť.Posledná zastávka v Bruseli bolo svetovo známe Atómium. Vyskočili sme z autobusu a mali sme 10 minút na to, aby sme sa pofotili pred touto obrovskou stavbou.

Po prehliadke belgického hlavného mesta sme smerovali do Francúzska - do prístavného mesta Calais, kde sme mali byť ubytovaní. Sprievodkyňa nás upozornila, že to nie je to žiadny luxusný hotel , ale len také búdky, tak sme zostali všetci zhrození. Hotel nás nakoniec milo prekvapil a boli sme celkom spokojní. Izbičky boli síce malé, ale s normálnymi zásuvkami a každá izba mala svoje sociálne zariadenie a TV. Po menšom oddychu sme išli na večernú prechádzku po meste. Bývali sme blízko zaujímavej radnice, okolo ktorej boli veľké kvetináče s veľkými železnými kvetmi. Po návrate na izby sme ešte dojedli všetky zásoby jedla, čo sme našli.

Na druhý deň sme mali menšie raňajky a rýchlo sme sa ponáhľali na trajekt do Veľkej Británie. Na terase trajektu „trošku“ fúkalo, ale dalo sa zohriať pri káve alebo čajíku vo vnútornej časti, ktorá mala viac poschodí. Čas sme si tu krátili prezeraním obchodov so suvenírmi a parfumériami. Po doplavení sme odcestovali autobusom do očakávaného Londýna. Prvé, čo sme navštívili bol krásny park Greenwich. Veľa, veľa a veľa stromov. Na jeho konci bol krásny výhľad na Londýn. Týmto parkom prechádza aj nultý poludník, ktorý delí zemeguľu na západnú a východnú, takže sme mohli stáť na dvoch miestach naraz. Mohli sme tu navštíviť aj kráľovské observatórium a zahrať sa s interaktívnymi pomôckami. Po prírodnom zážitku sme odcestovali smerom k centru mesta. Ocitli sme sa pri jednom z najznámejších symbolov Londýna – Tower Bridge a jeho „parťák“ Tower of London. Vypočuli sme si čo to z histórie a dostali sme rozchod po menšom námestí. O hodinu sme nasadli do autobusu a z neho sme absolvovali prehliadku mesta. Všade boli poschodové červené autobusy a čierne taxíky. V podvečerných hodinách sme sa dostali do Múzea Madam Tussauds, čo sa väčšine z nás páčilo najviac. Veď možnosť odfotiť sa so svojou obľúbenou hviezdou, aj keď len voskovou, nemáte každý deň. Súčasťou prehliadky bola aj „taxíková dráha“, kde sme videli všetko od minulosti až po súčasnosť. A čerešničkou na torte bolo 4D kino. Rozprávka o všetkých hrdinoch, z ktorých keď si jeden kýchol, sme zacítili aj na sebe. Po nakúpení suvenírov sme sa dostali do luxusnejšieho hotela, kde sme boli ubytovaní. Klimatizácia, fén, príjemné postele, všetko na čo sme neboli zvyknutí po predchádzajúcej noci.

Ráno sme mali bohaté raňajky, každý si prišiel na svoje. V tento deň sme mali cestu naplánovanú mimo Londýn a to do známeho Stonehengu. Veľké kameňe, ktoré každého fascinujú. Aj napriek silnejšiemu vetru, sme si to užili a už aj my môžeme povedať: ÁNO, aj my sme tu boli. Ďalej sme pokračovali do pekného mestečka Windsor s ešte krajším zámkom, ktorý je jeden zo sídiel kráľovnej Alžbety. Má krásnu záhradu s pekným výhľadom na mesto a vo vnútri je všetko vyzdobené zlatom. Taktiež sme sa mohli odfotiť so strážou v červených uniformách a medvedích čapiciach. Mali sme tu rozchod po uličkách s rôznymi obchodmi a suvenírmi. Ďalšia vec, na ktorú sme sa tešili, bol návrat do Londýna, a to hlavne na Oxford Street. Dlhá nákupná ulica, všade plno ľudí a oblečenia. Po dvoch hodinách nám to aj naše nohy dali pocítiť, ale aj tak sme boli z toho šťastní. Unavení sme prišli naspäť na náš luxusný hotelík.

Posledný deň nášho výletu bol dosť nabitý, preto sme museli trošku skôr vstať, aby sme to všetko postíhali. Začínali sme veľkolepým London Eye, na ktorý sme boli všetci asi najviac zvedavý. Pred nástupom do kabínok nám ešte premietli krátky 4D film, z ktorého sme mali všetci zimomriavky. No a potom sme sa už presunuli obdivovať krásy Londýna z vtáčej perspektívy. Bol to neuveriteľný zážitok, myslím, že aj pre tých, ktorí mali trošku strach z výšok (Miška už sa trasieš? :D ). Budova Big Benu a parlamentu nasledovali ako druhá zastávka. Slávny Big Ben nám učaroval a fotili sme sa ostošesť. Taktiež aj Westminsterské opátstvo, ktoré bolo zaujímavé svojím gotickým štýlom. Ďalej nasledoval park sv. Jakuba, ktorý bol asi najkrajší a najväčší park, aký sme kedy videli. Kačky, nebojácne veveričky, labute (aj jedna čierna) a rôzne iné zvieratká tam voľne pobehovali alebo sa plavili na hladine jazera. Predávali tu mimochodom výborné wafle, ktorým mnohí z nás neodolali. Po prechádzke parkom nasledoval krásny Buckinghamský palác, slávna ulica The Mall, Clarence House až sme sa dostali na Trafalgar Street, z ktorej potom na dôležitú Picadilly Street. Náš londýnsky výlet sme ako inak zakončili nákupmi na už spomenutej Oxford Street a z nej potom sme unavení, vyčerpaní ale plní zážitkov a nových vecí nasadli do autobusu a vydali sa cez Eurotunel domov.

A za tieto všetky zážitky a za to, že sme mali šancu spoznať krásy Londýna a okolia, patrí veľká vďaka našim trom profesorkám p.p. Hegedüšovej, p.p. Šrankovej a p.p. Kreškócziovej, ktoré, verím tomu, si to užili s nami viac, ako sa len dalo. Veď áno, snažili sme sa byť poslušní a ony zlaté. A aj boli.

Michaela Bónová, Daniela Szabóová (4.B)

>> galéria k článku

poradenstvo a prevencia
čo nás čaká


kontakt
Gymnázium vo Vrábľoch
Školská ul. 1232/26
952 80 Vráble

e-mail:
sekretariatgymvrable.sk

Riaditeľka gymnázia:
PaedDr. Beáta Havettová
Tel.: 037 783 21 30

Sekretariát:
Tel.: 037 783 21 29

»» viac informácií