Mali sme FIT DEŇ

Historicky prvý FIT DEŇ Gymnázia vo Vrábľoch sa konal 26. marca 2014 v priestoroch gympláckej telocvične. Pozvané boli všetky vekové kategórie, a bolo sa naozaj na čo pozerať - na celý deň bol pripravený bohatý program. A tak si každý prišiel na svoje.

Prípravy prebiehali vo všetkých triedach už minimálne dva týždne vopred. Chystala sa výzdoba - kreslili sa mrkvy, jablká, jahody a čerešne v nadrozmerných veľkostiach. Rozdeľovali sa úlohy na prípravy šalátov a nátierok, obsadzovali sa miesta v stánkoch, pozývali sa špeciálni hostia.

Konečne teda nastal deň „F“ a do telocvične sa po skupinkách začali trúsiť nielen domáci, ale aj žiaci z vedľajších škôl a tiež členky Jednoty dôchodcov vo Vrábľoch. Každý dostal vlastného sprievodcu a okružná trasa po telocvični sa mohla začať. Stánky s ovocnými šťavami od firmy FRUCTOP a PLANTEX, božskými BUDIŠ minerálkami, vodou z AQUAPRO, cereáliami a sušienkami BONA VITA, tyčinkami TEKMAR, jogurtmi od AGROTAMI, vlastnoručne vyrobenými nátierkami. V ponuke dňa bolo tiež pyré, ovocné alebo zeleninové, ako komu chutilo. A slinky tiekli hádam každému. Kto by to bol povedal, že tie zdravé veci môžu nakoniec aj chutiť? Super bol aj stánok s doma pečeným chlebom, vedľa ktorého bol veľmi rafinovane umiestnený stánok s ponukou syrov. Kto tú kombináciu neochutnal, má čo ľutovať, pretože to chutilo fakt božsky! Nechýbal ani stánok so zdravými bylinkami, sypanými čajmi a minerálmi, v ktorom nám predstavila svoje produkty pani Marková z Ezoteriky Emília. Vitamíny a antibakteriálne produkty ponúkal stánok pod vedením Mgr. Solčianskej z lekárne DR. MAX. Dozvedeli sme sa aj o tom, aký je zdraviu prospešný med. Študentky, ktoré navštevujú Krúžok prvej pomoci celý deň merali tlak, počítali BMI, pri ďalšom stánku prostredníctvom počítača vyhodnocovali správne držanie tela.

Nuž, isto nám dáte za pravdu, že atmosféra bola jednoducho úžasná. Po celý čas hrala relaxačná hudba. Návštevníci mali príležitosť vyskúšať si zumbu, ktorú predcvičovali naše študentky Nika a Janka, kruhový tréning s bývalou učiteľkou na našom gymnáziu, Mgr. Andreou Ballovou a mohli si vypočuť zopár rád, ako správne cvičiť od chlapcov vo fitness kútiku. Málokto odolal aj rehabilitačným cvikom na chrbticu pod vedením pani MUDr. Polákovej a viacerí sa nevedeli dočkať pani Ing. Račekovej, ktorá imporozprávala o joge a verte nám, veľmi inšpiratívne. Mnohých očarila tiež možnosť ísť sa von nadýchať čerstvého vzduchu, pretože tu už na záujemcov čakali traja nádherní psíci. Po vypočutí prednášky o kanis-terapii od pani Vagovej, ich deti mohli nechať aportovať alebo si s nimi ísť zabehať.

Pre tých, ktorí šport príliš neobľubujú, bola v inom kútiku telocvične pripravená zásoba časopisov o zdravom životnom štýle – ZDRAVIE, ktoré v tomto roku oslavuje už sedemdesiatku a tiež novovzniknutý FIT ŠTÝL. Treba povedať, že redakcie oboch časopisov nám sponzorsky poskytli zopár čísel, ktoré si návštevníci mohli prelistovať.

Priebeh celého dňa navyše obohatili rôzne besedy. Z Nadácie pre výskum rakoviny, nám pani doktorky RNDr. Katarína Kozics, PhD. a RNDr. Eva Sedlačková prednášali o tom, ako sa brániť a predchádzať tejto zákernej chorobe práve zdravým životným štýlom. Pani MUDr. Gregušová spolu so svojimi kolegyňami z Hygieny detí a mládeže v Nitre mali okrem dvoch prednášok o zdravom živote aj plné ruky práce, lebo každému, kto mal záujem zmerali tlak, cholesterol a tuk. Študenti, ktorí si vypočuli prednášku pána Ing. Vargu, predsedu Ovocinárskej únie SR, vysoko hodnotili fakt, že okrem toho, že im porozprával zaujímavé poznatky o ovocí a zvlášť o jablkách, dal im aj veľa rád do života. Nemenej zaujímavé boli prednášky pani Markovej o blahodarných účinkoch čaju, pána Ing. Porubského o tom, ako zdravo žiť a aj našej kolegyne PaedDr. Očovayovej a všelieku – mede. A aby sme nezabudli, aj naši študenti mali pripravené zaujímavé prezentácie.Určite mnohých mrzí, že nemohli byť na viacerých miestach naraz a zúčastniť sa všetkých besied.

O úspechu Fit dňa sa nedá pochybovať. Dozvedeli sme sa niečo viac o zdravom stravovaní a zdravom životnom štýle. Lákavosť a chuť pripravených jedál dokázala určite mnohých presvedčiť o tom, že ovocie a zelenina sa stanú ich každodennými priateľmi. Celkovo to bol veľmi príjemný a poučný deň, ktorý si určite zaslúži svoj zápis do kalendára - pretože niečo takéto si zase o rok určite radi zopakujeme. A ešte čosi celkom na záver. Tento deň nám opäť raz ukázal, že naše gymnázium je jedna veľká rodina, ktorá sa dokáže naladiť na tú správnu vlnu a spolu dokáže neuveriteľné veci. FIT DŇA sa zúčastnili všetky triedy – pripravovali, kuchtili, vystavovali, ponúkali a informovali návštevníkov. Celý deň perfektne zmenežovali a mali pod palcom pani profesorky Bogyóová a Páleníková, samozrejme, za podpory vedenia školy, ostatných kolegov, pani hospodárky a rodičovského združenia, ktoré poskytlo finančné prostriedky.

Veríme, že každý si z FIT DŇA odniesol niečo prospešné. A tak nám ostáva jedine napísať: Do roka a do dňa, bude druhý ročník FIT DŇA.

PhDr. Monika Bogyóová
PaedDr. Martina Páleníková
Kristína Vranová, 2.A

Ďakujeme za produkty a podporu:
Agrotami, Nitrianska mliekareň a.s.
BonaVita e-shop, Banská bystrica
Dr. Max, Zlaté Moravce
Fructop
Tekmar
Plantex, Piešťany
AQUA PRO, s.r.o.,Košice
Budiš, Slovenské pramene a žriedla, a.s.
Ezoterika Emília
Zdravie
FIT štýl
Ing. Solár - pečivo
p. Výberčiová - jablká
Pekáreň Mann - pečivo
p. Záhorská – ozdoby z ovocia

>> galéria k článku

poradenstvo a prevencia
čo nás čaká


kontakt
Gymnázium vo Vrábľoch
Školská ul. 1232/26
952 80 Vráble

e-mail:
sekretariatgymvrable.sk

Riaditeľka gymnázia:
PaedDr. Beáta Havettová
Tel.: 037 783 21 30

Sekretariát:
Tel.: 037 783 21 29

»» viac informácií