Exkurzia PRAHA – III.B, III.C (17.6. – 19.6.2014)

Dňa 17. júna sa študenti III.B a III.C vydali na trojdňovú literárno-dejepisnú exkurziu za hranice našej republiky, do Prahy, hlavného mesta Česka. Šesťhodinová cesta ubehla a my sme sa okolo poludnia ocitli v metropole Čiech, ktorá dýcha históriou vpísanou do nespočetných kultúrnych pamiatok.

Počas prvého dňa sme si spoločne urobili prehliadku mesta, počas ktorej sme sa zastavili na Václavskom námestí, prešli sme Prašnou bránou, posedeli si na Staromestskom námestí plnom holubov a vychutnali sme si Staromestský orloj, ktorý je stredovekým orlojom, umiestneným na južnej strane veže Staromestskej radnice a ktorý je najlepšie zachovaným stredovekým orlojom vôbec. V závere dňa sme sa zastavili na Karlovom moste, ktorý má neopísateľnú atmosféru (mohli sme tam vidieť maliarov portrétov a karikatúr, hudobníkov). Naskytol sa nám i krásny výhľad na Vltavu s nespočetnými vyhliadkovými loďami.

Na Karlovom moste sme stretli i našich kolegov a študentov II.A a II.B, ktorí boli v tých dňoch taktiež na exkurzii v Prahe. Malo to svoje čaro, stretnúť známe tváre nášho gymnázia práve na takomto mieste, preto nás to skutočne potešilo.

Na druhý deň sme sa najskôr presunuli na zámok Konopište, ktorý je situovaný neďaleko mesta Benešov. Je známy predovšetkým ako hlavné a posledné sídlo rakúskeho arcivojvodu Františka Ferdinanda d´Este, ktorý bol dedičom trónu Rakúsko-Uhorskej ríše a ktorého zavraždenie v Sarajeve bolo zámienkou spustenia Prvej svetovej vojny. Po prehliadke prekrásneho bieleho zámku mali študenti možnosť prejsť sa v udržiavaných záhradách, ktoré ho obkolesujú.

Popoludní naše kroky viedli so sprievodcom na štvorhodinovú prehliadku cez Hradčany, Pražský hrad, Chrám svätého Víta, prešli sme sa Zlatou uličkou a prezreli sme si i menej známe uličky a atrakcie, akou je napríklad Stena Johna Lennona.

Posledný deň nášho výletu sa niesol v pokojnej atmosfére, kedy sme si po predošlých vyčerpávajúcich dňoch oddýchli a vychutnali pohľad na Prahu z vyhliadkovej lode počas jednohodinovej plavby na Vltave a potom sme sa už plní zážitkov vydali na cestu domov na Slovensko.

PaedDr. Zuzana Kreškócziová

>> galéria k článku

poradenstvo a prevencia
čo nás čaká


kontakt
Gymnázium vo Vrábľoch
Školská ul. 1232/26
952 80 Vráble

e-mail:
sekretariatgymvrable.sk

Riaditeľka gymnázia:
PaedDr. Beáta Havettová
Tel.: 037 783 21 30

Sekretariát:
Tel.: 037 783 21 29

»» viac informácií