Jediný príbeh

Sucho, teplo, púšť. Choroby, hlad, nedostatok vody. Prales, chudoba, nezamestnanosť. Toto sú výrazy, ktoré sa väčšine ľudí vybavia pri slove "Afrika". O tom, že to nemusí byť vždy pravda, sa nás, triedu III.A, pokúsili 26.2.2015 v rámci projektu Afrika bez mýtov presvedčiť pán Jančovič s kolegyňou z organizácie Človek v ohrození.

Hneď v úvode besedy sme si my, chudáci unavení zaspatí študenti, museli namáhať mozgové závity a zadelení do skupín spísať všetky slová, ktoré nám napadnú, keď sa povie: "Afrika". Neboli by sme to my, keby sa neprejavila naša kreativita a tvorivé myslenie, preto padali aj výrazy ako "futbal" alebo "leví kráľ". Beseda pokračovala pozeraním videa s názvom: "The danger of a single story", počas ktorého sme sa v skupinkách snažili odpovedať na niekoľko otázok. Hlavnou postavou vo videu bola spisovateľka Chimamanda Ngozi Adichie, ktorá rozprávala o svojom živote v Nigérii a neskôr Amerike. Po vypočutí jej prejavu slobodne priznávam, že som sa sama tiež nechala oklamať stereotypmi... jediným príbehom o Afrike, v ktorom sú ľudia len chudobní a hladní a zomierajú na množstvo chorôb. Problém so stereotypmi nie je to, že nie sú pravdivé, ale že sú neúplné. Chimamanda Ngozi Adichie tiež priznáva, že v Afrike existuje chudoba, zlý politický systém a vysoká nezamestnanosť (na každé voľné pracovné miesto v Nigérii pripadá 5000 uchádzačov) ; napriek tomu tu však existujú aj ľudia, ktorí sa snažia niečo zmeniť a idú za svojimi snami - zlepšujú zákony, zaujímajú sa o knihy a točia filmy. "Samozrejme, že Afrika je kontinent plný katastrof. Ale existujú iné príbehy, ktoré nie sú o katastrofách. A je veľmi dôležité, úplne rovnako dôležité, o nich rozprávať."

Ďalším dôkazom toho, ako veľmi sme sa nechali ovplyvniť informáciami podávanými v masmédiách, bola aj naša úspešnosť v ďalšej aktivite. Pri každej z desiatich fotografií sme sa mali rozhodnúť, či je z Afriky alebo nie - a že niektoré z nich boli celkom zákerné. Tak napríklad, kto mal čakať, že fotka s obrovským nákupným centrom s logom McDonald's do Afriky patrí? (Ja teda nie. Možno preto na tom môj tím bol tak mizerne.)

Napriek neúspešnosti mojej maličkosti v súťaži považujem besedu za úspešnú. Je dôležité, aby ľudia vedeli, že Afrika neznamená len fotky podvyživených detí a zábery na levy, ako chytajú bronz na slnku. Je aj o pracovitosti a nezlomnosti ľudí, ktorí majú svoje sny, spievajú a píšu a snažia sa.

Pretože nikdy neexistuje len jeden príbeh.

Kristína Vranová

>> galéria k článku

poradenstvo a prevencia
čo nás čaká


kontakt
Gymnázium vo Vrábľoch
Školská ul. 1232/26
952 80 Vráble

e-mail:
sekretariatgymvrable.sk

Riaditeľka gymnázia:
PaedDr. Beáta Havettová
Tel.: 037 783 21 30

Sekretariát:
Tel.: 037 783 21 29

»» viac informácií