Exkurzia v jadrovej elektrárni v Mochovciach

Dňa 9.4. 2015 sa tretiaci spolu s pani profesorkou Uhríkovou zúčastnili exkurzie v Slovenských elektrárňach v Mochovciach. Ich výstavba začala v novembri 1982, ale pre nedostatok financií bola v roku 1992 zastavená. V roku 2008 bola výstavba opäť rozbehnutá. O týchto elektrárňach je všeobecne známe, že majoritným vlastníkom je talianska spoločnosť Enel a že sú najväčším výrobcom elektrickej energie na Slovensku a druhým najväčším výrobcom v strednej a východnej Európe. Spoločnosť tiež vyrába a predáva teplo a poskytuje podporné služby pre elektrizačnú sústavu. Okrem toho Mochovce prevádzkujú 34 vodných, 2 atómové, 2 tepelné a 2 fotovoltaické elektrárne.

Naším hlavným cieľom bolo navštíviť tzv. novú dimenziu zábavy ENERGOLAND MOCHOVCE, čo je najmodernejšie infocentrum o energii. Naša exkurzia sa začala vo vstupnej hale, kde nám sprievodca poskytol základné inštrukcie. Následne sme si odmerali sily na ENERGORACE (Kinect hra na interaktívnej LED podlahe). Ďalej nás čakalo 3D kino, na ktoré sme sa všetci veľmi tešili. Ani to nás nesklamalo a s veľkým očakávaním sme si pozreli krátky film "Od veľkého tresku až po budúcnosť", kde sme videli, ako vznikal vesmír až po to, ako by mal vyzerať svet v našej budúcnosti. Potom sme sa presunuli pri STROJ ČASU, kde sme sa dozvedeli, ako najväčšie objavy ovplyvnili populačnú explóziu. Neminuli nás ani ENERGOHRY, a to jazda na supermotorke z minulosti do budúcnosti, či ďalšie zaujímavé hry. Neskôr sme v KONTAJNMENTE objavovali nanosvet atómov, zisťovali, či sú rádioaktívne odpady nebezpečné a pozorovali žiarenie v hmlovej komore. Tiež nás pobavilo, ako po odhodení odpadkov do smetného koša, zaznelo hlasné ĎAKUJEME. No a samozrejme sme si mohli spraviť fotku v hociktorom priestore slovenských elektrární, aj keď sme fyzicky neboli všade, obrazovka zabudovaná v stene nám pozadie do pár sekúnd prikreslila.

Keď sme v ENERGOLANDE už všetko vyskúšali a preskúmali, presunuli sme sa po dvoch skupinkách na miesto, kde sa zaúčajú noví operátori. Sprievodca nám povedal ďalšie zaujímavé informácie a následne prišiel čas na naše otázky. Ak nám bolo všetko jasné, presunuli sme sa von z areálu a naša exkurzia sa skončila. Bolo nám to veľmi ľúto, pretože sme "hltali" každú informáciu. Zaujalo ma, akú veľkú zodpovednosť majú pracovníci elektrárne.

Exkurzia nás veľmi pobavila a tiež mnoho naučila, a preto ju vnímam ako veľmi pozitívnu skúsenosť. Vďaka tejto exkurzii sme mohli aspoň čiastočne nahliadnuť do tejto obrovskej stavby, ktorá bola doteraz pre nás neznáma a nedostupná.

Tajana Nagyová, III.A

>> galéria k článku

poradenstvo a prevencia
čo nás čaká


kontakt
Gymnázium vo Vrábľoch
Školská ul. 1232/26
952 80 Vráble

e-mail:
sekretariatgymvrable.sk

Riaditeľka gymnázia:
PaedDr. Beáta Havettová
Tel.: 037 783 21 30

Sekretariát:
Tel.: 037 783 21 29

»» viac informácií