GirlsDay 2015

Dňa 23. apríla sa viaceré dievčatá z Gymnázia vo Vrábľoch zúčastnili exkurzie v Bratislave, v rámci projektu Girls Day 2015, ktorý sa konal pod záštitou slovenského prezidenta Andreja Kisku. GirlsDay je celosvetový deň žien v informačno-komunikačných technológiách, ktorý sa každoročne koná štvrtý štvrtok v apríli.

Jedna skupinka dievčat absolvovala pod dozorom PaedDr. Ivana Kreškócziho prehliadku firmy Ness, ktorá je popredným dodávateľom moderných riešení a služieb v oblasti informačných technológií a systémovej integrácie. Druhá skupinka dievčat pod vedením RNDr. Anny Uhríkovej sa autobusom presunula do firmy AT&T, ktorá poskytuje telekomunikačné služby, montáž, zriaďovanie, údržbu a servis telekomunikačných zariadení, poradenstvo v oblasti obchodu a služieb.

V AT&T nás zamestnankyne tejto firmy milo privítali. Zviezli sme sa supermoderným výťahom a usadili nás v zasadačke. Privítal nás aj riaditeľ tejto pobočky, Jasper. Preverili sme svoje znalosti angličtiny a dozvedeli sme sa mnohé zaujímavosti o AT&T, ktorej pobočky sa nachádzajú po celom svete. Prezentácia bola zaujímavá, s viacerými obrázkami a taktiež zvukovými ukážkami. Táto firma napríklad vytvorila hlas seriálového Kita (Knight Rider),... má na konte mnohé objavy a technológie, bez ktorých by sme si v tejto dobe nevedeli predstaviť život. Po prednáške sme sa zúčastnili prehliadky strojovne, do ktorej nemajú prístup dokonca ani zamestnanci. V tejto miestnosti sa nachádzali úložné disky na zapisovanie informácii. Používajú sa napríklad pri testovaní aplikácií, webstránok a programov, ktoré zamestnanci tejto firmy vytvárajú.

Potom nasledovala videokonferencia s ďalšími pracoviskami AT&T, v ktorých sa nachádzali tiež dievčatá, zúčastnené v projekte Girls Day. Absolvovali sme test, v ktorom sme mali hádať o aké miesto ide a obhajovali sme svoju mienku (samozrejme, v angličtine, aby sme si všetci rozumeli, pretože do toho boli zapojené: AT&T Bratislava, AT&T Košice, AT&T Brno a AT&T Haag). Tri zo štyroch skupín dosiahli najvyššie skóre. Bola to skvelá skúsenosť aplikovania tejto technológie do obyčajného života. Urobili sme si pamätnú fotografiu a presunuli sme sa (opäť nezvyčajne supermoderným výťahom) do zasadačky. Tam nás už čakalo voňavé pečivo, čerstvé, priamo z pekárne. Pochutnali sme si, keďže už bol čas obeda a telo treba posilniť, a po obede nasledovali diskusie s pracovníčkami.

Dozvedeli sme sa, že jazyky sú dôležité pre dobré uplatnenie sa na pracovnom trhu, to nám tlčú do hláv aj naši profesori. A myslím, že si to už naozaj uvedomujeme. Napokon sme dostali diplomy o účasti, nafotili sme posledné zábery a šťastne sme docestovali domov.

Táto diskusia priniesla mnoho zaujímavých podnetov na premýšlanie o práci v odbore IT a telekomunikačných technológií. Uvedomili sme si, že toto pracovné prostredie má určite budúcnosť, preto niektoré z nás táto exkurzia inšpirovala k úvahám o takejto práci :-)

Dominika Chovancová, III.B

>> galéria k článku

poradenstvo a prevencia
čo nás čaká


kontakt
Gymnázium vo Vrábľoch
Školská ul. 1232/26
952 80 Vráble

e-mail:
sekretariatgymvrable.sk

Riaditeľka gymnázia:
PaedDr. Beáta Havettová
Tel.: 037 783 21 30

Sekretariát:
Tel.: 037 783 21 29

»» viac informácií