Exkurzia Brodzany - Oponice

Dňa 23. septembra 2015 sa naši študenti zúčastnili exkurzie Brodzany – Oponice. Prvou zastávkou bol renesančný kaštieľ s parkom v Brodzanoch, v ktorom sídli Múzeum A. S. Puškina.

Kaštieľ patrí k najznámejším kultúrno-historickým stavebným pamiatkam Ponitria na západnom Slovensku. V múzeu sme mali možnosť vidieť knižnicu, v ktorej sa nachádzala literatúra od veľkomoravského obdobia po realizmus. Z pôvodnej knižnice sa však zachoval len zlomok kníh. Expozíciu, ktorú sme mali možnosť vidieť zahŕňali taktiež rodinné salóny Friesenhofovcov a Oldenburgovcov. Ďalej sme sa dozvedeli zaujímavé informácie o živote a dielach A. S. Puškina. Život a dielo A. S. Puškina približuje sála s portrétmi, kresbami a knihami, ktoré súvisia so životom tohto klasika ruskej poézie.

Druhou zastávkou bola historická knižnica v renesančnom kaštieli v Oponiciach. Od roku 1392 ju spravoval šľachtický rod Apponyiovcov. Boli to skvelí diplomati Rakúsko-Uhorskej monarchie a mecéni, svojho času zakladatelia jednej z najväčších knižníc v strednej Európe Bibliothecu Apponianu. Náš najväčší obdiv získalo to, že v súčasnosti sa v knižnici nachádza 9000 titulov a 12 000 zväzkov písaných v desiatich jazykoch. Medzi najvzácnejšie z nich patrí aj dielo Sokrata zo švajčiarskeho Bazileja z roku 1508. Okrem kaštieľa sme mali možnosť navštíviť kostol sv. Petra a Pavla so sprístupnenou hrobkou rodu Apponyj.

PaedDr. Denisa Očovayová

>> galéria k článku

poradenstvo a prevencia
čo nás čaká


kontakt
Gymnázium vo Vrábľoch
Školská ul. 1232/26
952 80 Vráble

e-mail:
sekretariatgymvrable.sk

Riaditeľka gymnázia:
PaedDr. Beáta Havettová
Tel.: 037 783 21 30

Sekretariát:
Tel.: 037 783 21 29

»» viac informácií