Exkurzia v jadrovej elektrárni Mochovce

Písal sa 1. apríl 2016 (piatok), keď naša III.A mala naplánovanú exkurziu do Mochoviec. Ráno, asi 8:10 prišiel pred školu autobus, a my sme s veľkými očakávaniami nasadli, aby sme sa mohli trochu uliať z nášho stereotypu.

Do Mochoviec, konkrétne Energolandu, sme dorazili okolo 8:30. Bol nám pridelený ochotný pán sprievodca. Už na začiatku našej exkurzie sme boli príjemne prekvapení z toho, čo nás tu čaká. Na úvod na dotykovej obrazovke sme celý plán uvideli. Podaktorí si všimli zaujímavú obrazovku, nazývanú termálne zrkadlo, ktorým sme mohli zistiť najteplejšie a najchladnejšie miesta nášho tela.

To však nebolo nič v porovnaní s ďalšími zážitkami. Každému zaiskrili oči, keď sme sa mohli zahrať na kúsku podlahy a súťažiť so spolužiakmi na ENERGORACE. Spočívalo to v tom, že sme dvíhali nohy ako najviac a najrýchlejšie sme vedeli a zistili sme, že vyrobiť energiu nie je až také ľahké.

V 3D kine sme si pozreli krátky film od veľkého tresku až po „blízku“ budúcnosť. Zaujímavé bolo, že keď sme sa chceli dostať do modelu pretlakového kontejnmentu, museli sme prejsť cez dvoje dvere, ktoré nemohli byť súčasne otvorené. Ten v skutočnosti slúži ako obal jadrového reaktora. Jeho model sme v zmenšenej podobe uvideli, rovnako aj uloženie kaziet s jadrovým palivom. Dozvedeli sme sa ako funguje jadrová elektráreň a aj to, že ak chceme pracovať ako operátor, musíme študovať jadrovú fyziku alebo techniku. No to nestačí, ešte sa treba školiť ďalšie dva roky, aby pracovník mohol zastávať túto dôležitú pozíciu.

Veľmi nás zaujímalo, čo sa deje s rádioaktívnym odpadom. Dozvedeli sme sa, že palivo sa ukladá do bazénov vyhoretého paliva a môže sa prepracovať. Ostatný materiál ide do kontajnerov a do úložiska rádioaktívnych odpadov. Medzi exponátmi nechýbal ani bezpečnostný odev, možnosť skúsiť, či utiahneme 2,5 tony. Prístroj na zistenie uhlíkovej stopy niektorým ukázal, že ak budú žiť tak ako doteraz, do 10 rokov hrozí zničenie planéty. Videli sme aj plagát so živočíchmi a rastlinami z okolia Mochoviec. Chalani sa tešili na motorku, ktorá ich previezla rôznymi časovými etapami. Skoro nik neodišiel bez možnosti urobiť si selfí na pozadí s Mochovcami.

Jediné, čo nás mrzí bolo, že sme sa nemohli pozrieť bližšie do areálu elektrárne, pretože niektorí ľudia na svete sa asi veľmi nudia a ohrozujú svet bombami, a tak pykáme za to všetci. Ale aspoň prehliadka autobusom nám ukázala, že tu pracuje veľa firiem - aspoň podľa veľkého množstva zaparkovaných áut, lebo dokončený je len 1. a 2. blok a dostavuje sa 3. a 4. blok elektrárne.

Plní zážitkov, s množstvom užitočných informácií sme sa vrátili do školy.

Miroslava Vaňová III.A

>> galéria k článku

poradenstvo a prevencia
čo nás čaká


kontakt
Gymnázium vo Vrábľoch
Školská ul. 1232/26
952 80 Vráble

e-mail:
sekretariatgymvrable.sk

Riaditeľka gymnázia:
PaedDr. Beáta Havettová
Tel.: 037 783 21 30

Sekretariát:
Tel.: 037 783 21 29

»» viac informácií