Interview so žiakmi 1. ročníka bilingválneho slovensko-ruského štúdia

Tešíme sa, že naše gymnázium sa v tomto školskom roku rozrástlo o prvých žiakov sekcie 5-ročného bilingválneho slovensko-ruského štúdia. Celé interview s nimi vám prinesie januárové číslo časopisu ŤAHÁK. Aby sme vám priblížili, ako sa im páči a ako si zvykajú na nové študijné podmienky, prinášame vám ich odpovede.

Čo ťa viedlo k tomu, aby si študoval/a na vrábeľskom gymnáziu?

 • Veronika: Už od začiatku som sa rozhodovala medzi školami zameranými na jazyky. Chcela som ísť študovať jazyky, ktoré mi dajú uplatnenie do budúcnosti a väčší rozhľad vo svete. Keď som sa dozvedela, že vo Vrábľoch sa otvára bilingválne gymnázium s hlavným ruským jazykom a druhým jazykom anglickým, neváhala som. Ďalšie plus vrábeľského gymnázia je, že ho mám skoro za rohom a nemusím dlhé hodiny tráviť cestovaním a preto mi to dáva aj viacej času na mimoškolské aktivity.
 • Erika: Gymnázium je pre mňa ako pre človeka, ktorý nevie, čím chce v budúcnosti byť, jedinečná možnosť. Určite som chcela ísť po skončení môjho 9-ročného štúdia na základnej škole študovať na gymnázium. A keď sa mi naskytla táto možnosť, ísť študovať na bilingválne ruské gymnázium vo Vrábľoch, veľmi ma to potešilo a rozhodla som sa rýchlo.
 • Adam: Na základnej škole som sa nevedel rozhodnúť, na akú odbornú školu chcem ísť, preto som si vybral gymnázium, ktoré mi dá ďalších 5 rokov na rozmyslenie do budúcna a ďalšie plus, keď som sa dopočul o bilingválnom gymnáziu vo Vrábľoch s hlavným ruským a druhým anglickým jazykom, povedal som si, že to skúsim. Predsa len vo svete je jazyky nutné vedieť.

Vidíš nejaký rozdiel medzi základnou a strednou školou?

 • Veronika: Podľa mňa to taký veľký rozdiel nie je. Možno je zmena v tom, že máme nových učiteľov, prostredie a spolužiakov, ale učenie je na každom individuálne. Ja som sa spočiatku veľmi bála, že úloh budeme mať strašne veľa, ale keď sa pripravujete pravidelne na každú hodinu, nie je žiadny problém.
 • Erika: Samozrejme, že vidím rozdiel medzi ZŠ a gymnáziom. Tu na gympli je to viac rodinné a menej stresujúce!
 • Adam: Rozhodne áno, vidím tu rozdiel najmä v tom prostredí, je tu veľmi dobrá atmosféra a veľmi dobre sa v nej cítim a tak isto aj učitelia sú milí, veľmi dobre vedia naučiť a tiež dokážu zavtipkovať. Cítim sa tu veľmi dobre, som veľmi rád, že som si toto gymnázium vybral.

Keby sa dal vrátiť čas, rozhodol/a by si sa znova pre naše gymnázium?

 • Veronika: Ako som už spomínala, táto škola mi dáva presne to, čo som od bilingválneho gymnázia chcela, takže určite áno.
 • Erika: Či by som chcela vrátiť čas a zmeniť moje rozhodnutie? Určite NIE! Neľutujem svoje rozhodnutie. Som tu šťastná a ruský jazyk ma veľmi baví.
 • Adam: Ako som už povedal, je tu veľmi príjemne, dobrí učitelia, dobré prostredie, takže určite áno, rozhodol by som sa pre túto školu znova.

Ako vnímaš váš triedny kolektív?

 • Veronika: Z môjho pohľadu si myslím, že aj keď sa ešte veľmi nepoznáme, sme dobrý kolektív, v ktorom si navzájom pomáhame.
 • Erika: V triede sme rôzne spoločenské skupiny: kresťania, ateisti, raperi, klasicisti, baletky, hip-hoperi. Je nás tu viac a preto sa musíme navzájom rešpektovať. Ale v globále sme si celkom sadli.
 • Adam: Prvý týždeň bolo v našej triede ticho, nikto nechcel ani slovíčko povedať, bolo počuť aj včelu, ako bzučí, no po druhom týždni sme boli najhlučnejšou triedou na škole, ale mám rád náš kolektív a nikdy by som ho nevymenil za žiadny iný.

Je niečo, čo by si na tejto škole zmenil/a?

 • Veronika: Veľmi to tu ešte nepoznám, ale nemám asi nič, čo sa mi vyslovene nepáči, takže asi nie.
 • Erika: Táto škola je super! Prvé dni som tu len blúdila, ale už som sa tu zorientovala a konkrétne naša trieda sa mi veľmi páči! Mám taktiež rada školské rádio a preto by som si chcela aj spolu so spolužiačkami aspoň niektoré pesničky vypočuť celé.
 • Adam: Ja by som nič nemenil, podľa mňa je to tu dokonalé, takže asi nie.

Aké sú tvoje ciele počas tvojho 5-ročného štúdia na tejto škole?

 • Veronika: Určite sa chcem zdokonaľovať v jazykoch a v učení. Chcela by som postúpiť aj v mojich mimoškolských aktivitách a ak budú možnosti, tak cestovať.
 • Erika: Počas môjho 5-ročneho štúdia by som sa chcela naučiť výborne po rusky, anglicky a zlepšiť gramatiku slovenského jazyka.
 • Adam: Určite by som sa chcel dostať v ruskom jazyku na úroveň C2, ako bolo povedané na začiatku školského roka, to je zatiaľ moja hlavná priorita.

Aké boli vaše prvé dni strávené so spolužiakmi?

 • Veronika: Naše prvé dni? Tí, čo sa poznali, boli spolu a tí čo nie, sa snažili s niekým nadviazať kontakty. Trieda bola vtedy narozdiel od tohto obdobia veľmi tichá. Ale už po pár dňoch sme sa všetci spolu bavili a odvtedy už mám pocit, že si začnem nosiť štuple do uší.
 • Erika: Prvé dni boli "zaujímavé"! No všetci sme ľudia a každý chce mať čo najviac priateľov a hlavne, keď spolu budeme žiť 5 rokov. Všetci sme sa "oňuchávali" a hľadali si priateľov, ale osobne som hneď cítila, že som na správnom mieste, medzi správnymi ľuďmi.
 • Adam: Ako už som spomínal, naše prvé dni boli veľmi tiché, dosť dlho nám trvalo, pokiaľ sme sa všetci aspoň trošku zoznámili, ale po takých dvoch týždňoch to vyzeralo, ako keby sme boli všetci 9 rokov spolu.

Čo vravíš na učiteľov?

 • Veronika: Keďže nemáme ešte všetky predmety a preto ani nepoznám všetkých učiteľov, musím povedať, že zatiaľ som s väčšinou spokojná. Každý žiak musí mať nejakého učiteľa, ktorého prístup sa mu veľmi nepáči a tak je to aj u mňa. Ale o tom je asi život. V našom živote budeme stretávať mnohých ľudí a nie každý nám bude vyhovovať. Ale treba sa so vztýčenou hlavou postaviť a ísť ďalej.
 • Erika:: Učitelia sú na moje prekvapenie veľmi príjemní, zhovorčiví, ba až priateľskí. Nemám strach sa s nimi stretnúť na chodbe, obrátiť sa na nich s nejakou otázkou alebo problémom. A prirodzene, že aj vyučovanie je menej stresujúce a aj viac náučné.
 • Adam: Mne sa veľmi páčia učitelia na tejto škole, sú veľmi milí a aj sa spolu občas zasmejeme.

Rozhovor pre školský časopis ŤAHÁK pripravila: Martina Slováková

Redakcia časopisu ŤAHÁK súhlasila s publikovaním rozhovoru na školskej internetovej stránke.
Viac zaujímavého čítania spolu s kalendárom na rok 2017 alebo odpoveďami žiakov 1.A triedy na tie isté otázky nájdete v januárovom čísle časopisu ŤAHÁK.

>> galéria k článku

poradenstvo a prevencia
čo nás čaká


kontakt
Gymnázium vo Vrábľoch
Školská ul. 1232/26
952 80 Vráble

e-mail:
sekretariatgymvrable.sk

Riaditeľka gymnázia:
PaedDr. Beáta Havettová
Tel.: 037 783 21 30

Sekretariát:
Tel.: 037 783 21 29

»» viac informácií