Jesenná krása arboréta

Arborétum Mlyňany neprekvitá krásou len v jarných a letných ročných obdobiach. 11. novembra 2016 študenti gymnázia zistili, koľko úsilia vyžaduje chod arboréta, a mali možnosť vidieť odborníkov, ktorí sa o arborétum starajú, priamo pri práci.

Po príchode sme sa dozvedeli niečo o histórii arboréta, zakladateľoch a rastlinách, ktoré tam rastú.

Všetci sme už videli rozkvitnuté kvety a stromy v letných a jarných mesiacoch, no na jeseň máme možnosť vidieť plody rastlín, ktoré nie sú až také bežné. Napríklad také „Prsty mŕtveho muža“ nenájdete v každej záhradke. Plody boli veľké, na dotyk mäkké a studené. Je to jedlé, exotické, chuťovo nevýrazné ovocie.

Plní nových vedomostí sme z chladného počasia prešli dovnútra kaštieľa. Tu sa diali ďalšie zázraky. Na stoloch boli rozložené mikroskopy, kadičky, rastliny a veľa ďalšieho. Vedci, ktorí sa starajú o arborétum nám ukázali rôzne prístroje, a predviedli prípravu určitých preparátov.

V ďalšej miestnosti nás čakala prezentácia o rastlinách, ktoré v tomto ročnom období nerastú. Samozrejme nie o všetkých, ale len o tých najkrajších. Nakoniec sme sa naučili ako rozmnožovať rastliny.

Hoci sa nám cestou domov pokazil autobus, čakanie sme strávili plní nadšenia a nových vedomostí.

Milan Jašo

>> galéria k článku

poradenstvo a prevencia
čo nás čaká


kontakt
Gymnázium vo Vrábľoch
Školská ul. 1232/26
952 80 Vráble

e-mail:
sekretariatgymvrable.sk

Riaditeľka gymnázia:
PaedDr. Beáta Havettová
Tel.: 037 783 21 30

Sekretariát:
Tel.: 037 783 21 29

»» viac informácií