Výstava Heydrichiáda a návraty lidických detí

Putovná výstava zachytáva obdobie druhej svetovej vojny a pôsobenia ríšskeho protektora pre Čechy a Moravu Reinharda Heydricha. Návštevníkom približuje okolnosti atentátu, na ktorom sa podieľali aj Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Smrť protektora viedla k masovému vraždeniu na území protektorátu, ale nakoniec doviedla nacistov do Lidíc. A tak si Lidice pamätajú z týchto ťažkých časov plač žien a detí, streľbu... teda to, čo ich obyvateľov trpko poznačilo na celý život, to, na čo sa nedá zabudnúť. Návštevníkom sme my, sprievodcovia - 14 žiaci tretieho ročníka, vyrozprávali príbehy o osudoch lidických žien a detí, o tom, ako Lidice vstali z popola a smútku... Chceli sme tak ukázať, že nie sme voči tomu, čo sa kedysi odohralo ľahostajní. Rozprávaním takýchto príbehov chceme dosiahnuť najmä to, aby sa podobné ukrutnosti nikdy nezopakovali.

Veríme, že z výstavy si každý odnesie hlboké dojmy a zamyslí sa nad tým, ako dokáže šírenie nesprávnej ideológie podnecovať nenávisť a násilie medzi ľuďmi aj v súčasnosti. Myslíme si, že veľkým kladom výstavy je aj forma prezentácie - rovesnícke vzdelávanie, lebo udalosti sú podané žiakmi – rovesníkmi.

Vďaka patrí lektorke PaedDr. Janke Odrobiňákovej zo Vzdelávacieho centra Múzea SNP a našej dejepisárke pani učiteľke PhDr. Monike Bogyóovej, ktoré majú na zorganizovaní tejto výstavy veľkú zásluhu. Podľa slov lektorky sme prvou školou v Nitrianskom kraji, na pôde ktorej sa výstava koná.

Výstava bude na gymnáziu prístupná pre školy a verejnosť až do začiatku mája. V prípade záujmu o návštevu výstavy nás kontaktujte na t. č. 037/783 21 29.

Autor: Tomáš Rak, Gymnázium Vráble, III.A

>> galéria k článku

poradenstvo a prevencia
čo nás čaká


kontakt
Gymnázium vo Vrábľoch
Školská ul. 1232/26
952 80 Vráble

e-mail:
sekretariatgymvrable.sk

Riaditeľka gymnázia:
PaedDr. Beáta Havettová
Tel.: 037 783 21 30

Sekretariát:
Tel.: 037 783 21 29

»» viac informácií