Putovanie za vedou

Deväť nadšencov pre techniku a fyziku z našej školy sa v sobotu 18.6.2016 v Nitre pridalo k rovnako vedy a techniky chtivým žiakom a učiteľom Strednej priemyselnej školy strojníckej a elektrotechnickej, aby spoločne navštívili CERN - Európsku organizáciu pre jadrový výskum. No kým sa tak stalo, čakala nás dlhá cesta autobusom do Winterthuru. V miestnej Technorame sme sa všetci zabavili na množstve vlastnoručne vykonaných fyzikálnych pokusov, ako aj pri sledovaní predstavenia, plného bleskov , ktoré človeku neublížili. Experimentovanie a hlavne dlhá cesta nám dali riadne zabrať a tak sme boli radi, že sa vzpriamene vyspíme v skutočnej posteli. Hotel F1 vo Ferney Voltaire nám to umožnil. Bonusom k tomu bol miestny Mac Donald, ktorý zasýtil večne hladných mladých mužov.

Návšteva CERNU prebehla v dvoch etapách. Doobeda sme navštívili verejnosti voľne prístupnú výstavu Microcosm. Perfektne nás ňou previedol náš sprievodca Martin. Tu sme si mohli urobiť jasný obraz toho, aké technické zariadenia sa nachádzajú v CERN-e, čo a ako vedci skúmajú týmito zariadeniami. Potom sme sa na niekoľko hodín vzdialili z technického prostredia, pretože nás očakávali v Paláci národov, čo je budova OSN v Ženeve. Videli sme niekoľko rokovacích sál a nadobudli mnohé poznatky o aktivitách OSN. Z Paláca národov sme sa vráti do CERN-u, kde nás tentoraz Michal- stážista z Karlovej Univerzity v Prahe krátkym filmom a prednáškou voviedol do sveta subatomárnych objektov a spôsobov ich detekcie. Potom sme sa rozdelili na skupiny, pričom nám sprievodcovia na modeloch reálnych zariadení podrobne vysvetlili princíp urýchľovania častíc. Myslím, že viacerých zaujali informácie, že v CERN-e nájdu uplatnenie nielen teoretickí fyzici alebo experimentátori, ale aj inžinieri, technici, zruční remeselníci, ktorí toto dômyselné zariadenie postavili a udržujú v chode.

Zaujímavá bola aj prehliadka Ženevy. Začali sme fontánou uprostred jazera striekajúcou do výšky 140 m a kvetinovými hodinami. Pokračovali sme pamätníkom dejateľov reformačného hnutia a viacerými historickými budovami mesta. Z autobusu sme videli aj známu obrovskú stoličku s jednou zlomenou nohou.

V utorok sa zamračilo a hlavné mesto Švajčiarska - Bern nás privítalo jemným mrholením. No mrholenie vôbec nevadilo miestnym medveďom, pri ktorých začala prehliadka mesta. Historická časť nás zaujala množstvom fontán a kvetov. Naše kroky viedli k múzeu Alberta Einsteina. Expozícia nás veľmi pútavo previedla životom a prácou tohto význačného vedca. Po múzeu bola posledná možnosť zaobstarať si chutnú švajčiarsku čokoládu a iné suveníry, pretože sme vyrazili na dlhú cestu domov. Hodný kus cesty nás sprevádzal vytrvalý dážď no som presvedčená, že putovanie za vedou cez štyri európske štáty stálo za to.

RNDr. Anna Uhríková

>> galéria k článku

poradenstvo a prevencia
čo nás čaká


kontakt
Gymnázium vo Vrábľoch
Školská ul. 1232/26
952 80 Vráble

e-mail:
sekretariatgymvrable.sk

Riaditeľka gymnázia:
PaedDr. Beáta Havettová
Tel.: 037 783 21 30

Sekretariát:
Tel.: 037 783 21 29

»» viac informácií