Esther Shilo – z papiera vystrihované

V stredu 31. 5. 2017 sme za účasti izraelskej umelkyne Esther Shilo slávnostne otvorili v priestoroch Gymnázia vo Vrábľoch výstavu obrazov pripomínajúcich čipku. Pani Ester sa síce narodila v Tel Avive, ale jej rodičia pochádzali zo Slovenska. Obidvaja prežili holokaust a v roku 1948 emigrovali do Izraela. Už od malička sa u pani Ester začali prejavovať umelecké sklony. Postupne sa venovala maľbe, kresbe, sochárstvu a keramike. Až v zrelom veku ju očarilo staré židovské umenie – umelecké strihanie papiera.

Svoje diela vyrába zložitou technikou postupného vystrihovania nožničkami. Ide skutočne o veľmi jemnú prácu, na ktorú sú potrebné šikovné ruky. Nožnice v jej rukách menia papier na obdivuhodné diela. Pani Ester Shilo v tradičnom židovskom umení vystrihovania obrazov z papiera patrí medzi popredné umelkyne a svoje diela vystavuje po celom svete.

Na vernisáži sa zúčastnili predstavitelia z mesta i obdivovatelia tohto starého židovského umenia. Primátor mesta pán Tibor Tóth privítal pani Esther Shilo vo Vrábľoch. Všetci prítomní po vernisáži mali možnosť zapojiť sa do workshopu a za pomoci pani Esther si mohli vyskúšať vystrihovanie podľa originálnych návrhov a tešiť sa z vlastnoručne vytvorených obrazov.

>> galéria k článku

poradenstvo a prevencia
čo nás čaká


kontakt
Gymnázium vo Vrábľoch
Školská ul. 1232/26
952 80 Vráble

e-mail:
sekretariatgymvrable.sk

Riaditeľka gymnázia:
PaedDr. Beáta Havettová
Tel.: 037 783 21 30

Sekretariát:
Tel.: 037 783 21 29

»» viac informácií