Časopis ťahák z Gymnázia vo Vrábľoch sa stal najlepším stredoškolským časopisom na Slovensku – získal 1. miesto

V DŇOCH 20.-21. APRÍLA 2018 SA VO ZVOLENE USKUTOČNILO VYHODNOTENIE CELOSLOVENSKEJ NOVINÁRSKEJ SÚŤAŽE ŠTÚROVO PERO 2018. DLHÉ ROKY SA HO ZÚČASTŇUJE AJ ŠTUDENTSKÝ ČASOPIS ŤAHÁK PÔSOBIACI NA GYMNÁZIU VO VRÁBĽOCH. TENTO ROK ZÍSKAL NÁDHERNÉ 1. MIESTO.

Preplnený autobus na začiatok tejto akcie určite nebol predzvesťou úspešnosti na Štúrovom pere. Avšak po príchode do kráľovského mesta Zvolen sa nálada výrazne zlepšila a my sme mohli zahájiť tohtoročný pokus o útok na najvyššie priečky.

Na námestí Ľudovíta Štúra bolo na apríl neobyčajne teplo a rušno. Dôvodom nebolo nič iné ako Lesnícke dni. Kvôli šetreniu času sme sa rozdelili – polovica našej štvorčlennej výpravy išla vybaviť strechu nad hlavou, a druhá išla zabrať najlepšie miesta do Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra, kde sa súťaž konala.

Po príchode do knižnice sme si začali všímať tohtoročné novinky – riadená doprava pred knižnicou, zvýšený počet ochrankárov (z 0 na veľa), nutnosť odložiť si batohy a neobvyklý ruch. Po pár minútach nám to došlo – žiadne novinky, iba sa podaril dlhodobý úmysel organizátorov – tlačová beseda s prezidentom Slovenskej republiky Andrejom Kiskom. Prekvapenie sa podarilo! Diskusia s ním však ani náhodou nebola o banalitách. Aj napriek uvoľnenej a neformálnej atmosfére musel prezident odpovedať na otázky o súčasnej situácii, o vláde terajšej i minulej, ako aj o situácii po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky.

Predsa len sme nejakú novinku našli – tento rok namiesto troch porotcov boli prítomní len dvaja. Pán Lukáš Diko náhle ochorel. Na prvé hodnotenie sme sa teda presunuli k moderátorovi TV Markíza, 7-násobnému držiteľovi ceny OTO, Patrikovi Hermanovi. Ten hodnotil časopisy skôr vo všeobecnosti. Čo nás teší je, že väčšina z vytýkaných chýb sa nás netýkala. Po hodnotení sme mali možnosť sa porozprávať a poradiť s Michalom Meškom – zakladateľom Martinusu a bývalým úspešným účastníkom Štúrovho pera. V rámci prestávky sme samozrejme nemohli nezavítať do (pre nás) už tradičného kebabu.

Energia doplnená, žalúdky zamestnané a maratón besied mohol pokračovať. Na besedu s nami sa už pripravoval ďalší významný politik – exminister kultúry Slovenskej republiky, Marek Maďarič. Diskusia sa niesla viac-menej v podobnom duchu ako s pánom prezidentom, ale dozvedeli sme sa napríklad aj o tom, aké filmy má rád alebo čo robí okrem politickej činnosti.

Prvý súťažný deň bol za nami a nás čakal voľný večer vo Zvolene. Ako ho využiť? Lesnícke dni nám našu dilemu vyriešili – o zábavu bolo postarané. Vyvrcholením programu dňa bola skupina VIDIEK. Zabavili sme sa a po prechádzke Zvolenom sme sa unavení tešili na spánok, ktorý nám však spočiatku nebol dopriaty. Najskôr sme sa nevedeli dostať do izby a potom kvôli hluku kolegov spolusúťažiacich.

Sobota. Pre niekoho voľný a oddychový deň, pre nás však ani náhodou! Deň sme, ako obvykle, začali mimoriadne sýtymi raňajkami. Po príchode do knižnice nás čakalo hodnotenie od predsedu našej poroty, hlavného štátneho radcu a šéfredaktora časopisu Obrana, Pavla Vitka. Vraj sme sa oproti minulému roku zlepšili, sme viac dynamickí, grafiku máme dobrú, články tiež, ale – chýba nám púšťanie sa do kritiky, na ktorú už podľa neho máme.

Program tohtoročného Štúrovho pera bol naozaj bohatý – čakala nás ďalšia debata, tentoraz so staršími kolegami novinármi Monikou Tódovou a Lukášom Milanom. Taktiež museli čeliť zložitým otázkam o tom, aké to je byť investigatívnym novinárom.

To, na čo celé dva dni čakáme, čiže vyhodnotenie, sa blíži. Avšak ešte predtým nás čakala jedna milá povinnosť. Išli sme spolu s ostatnými účastníkmi súťaže vzdať úctu nášmu významnému národovcovi, po ktorom je súťaž pomenovaná – Ľudovítovi Štúrovi.

Po návrate do knižnice a túžobnom očakávaní vyhlásenia výsledkov nás čakalo ešte jedno prekvapenie – beseda s europoslancom a dlhoročným priaznivcom Štúrovho pera, Vladimírom Maňkom.

Vyhodnotenie sa začalo! Po pravidelnom umiestňovaní sa na popredných priečkach súťaže sme sa neodvážili odhadnúť, kde by sme sa mohli umiestniť tentokrát. Nakoniec to vyšlo absolútne perfektne. V konkurencii neuveriteľných vyše 70 časopisov z celej republiky sme obsadili famózne prvé miesto.

Čo dodať na záver? Je to nádherný pocit, keď sa vám za dlhoročnú a obetavú prácu, niekedy na úkor vášho voľného času a pohodlia dostane takto vysokého ocenenia. Sme veľmi radi, že sme mohli byť počas nášho stredoškolského štúdia súčasťou časopisu ťahák, že sme mali možnosť ho spoluvytvárať, zlepšovať a získať s ním tak vysoké umiestnenie. Veríme, že naši nasledovníci nadviažu na dobre rozbehnutú prácu a dobré meno nášho časopisu. Ďakujeme!

Touto cestou by sme sa chceli poďakovať tiež pani profesorke PaedDr. Zuzane Kreškócziovej, ktorá krúžok venujúci sa tvorbe nášho časopisu ťahák už tretí rok vedie.

Tomáš Rak – šéfredaktor časopisu ťahák
Lukáš Minár – šéfgrafik časopisu ťahák

>> galéria k článku

poradenstvo a prevencia
čo nás čaká


kontakt
Gymnázium vo Vrábľoch
Školská ul. 1232/26
952 80 Vráble

e-mail:
sekretariatgymvrable.sk

Riaditeľka gymnázia:
PaedDr. Beáta Havettová
Tel.: 037 783 21 30

Sekretariát:
Tel.: 037 783 21 29

»» viac informácií