Valentínska kvapka krvi

Nie každý z nás si uvedomuje, že pomôcť človeku môžeme v podstate kedykoľvek a to darovaním našej krvi. Táto vzácna tekutina je potrebná vždy a nikdy neviete, kto bude potrebovať práve vašu krvnú skupinu. Poznám mnoho ľudí, ktorí by chceli darovať krv, no kvôli svojmu strachu sa ho radšej nezúčastňujú. Osobne si myslím, že strach je prirodzený a v tomto prípade by sme našu bariéru mali zahodiť za hlavu a povedať si, že môžeme naozaj niekomu pomôcť.

My, študenti gymnázia vo Vrábľoch, sme mali tú česť a v stredu dňa 7.2.2018 sme sa vydali za týmto malým dobrodružstvom, ktoré sa konalo na našom gymnáziu. Najskôr sme museli vyplniť dlhý dotazník, vďaka ktorému sa lekár snaží vylúčiť všetky možné faktory vedúce k možnému riziku prenosu nákazy z darcu krvi na jej príjemcu. V druhom kroku mohli nováčikovia, ktorí boli mierne vystresovaní, z kvapky krvi odobratej z prsta zistiť svoju doposiaľ neznámu krvnú skupinu. Konečná zastávka bola pri lekárovi, ktorý vám zmeria tlak a skontroluje, či vaša krv obsahuje dostatočné hodnoty určitých látok. Ak sa dostanete až sem a lekár vám povie, že ste vhodný kandidát na darovanie krvi, začne sa samotný odber. Niektorí z nás boli vylúčení z darovania pre nedostatok železa, čo sa občas stáva. Bolo im to naozaj ľúto, ale verím, že ich to neodradí a prídu aj nabudúce.

Okrem nás – gymnazistov – prišli darovať krv aj zamestnanci a študenti zo SOŠ elektrotechnickej vo Vrábľoch. Spolu nás bolo 40, čím sme príjemne prekvapili zamestnancov Transfúznej stanice v Nitre, ktorí mobilný odber krvi u nás zabezpečili.

Ďakujeme všetkým odhodlancom, ktorí prišli a spravili tento dobrý skutok. Dúfame, že budú inšpiráciou pre mladších, príp. ustráchanejších spolužiakov, ktorí sa medzi darcov krvi zaradia pri najbližšom odbere krvi organizovanom na našej škole.

Martina Slováková IV.B

>> galéria k článku

poradenstvo a prevencia
čo nás čaká


kontakt
Gymnázium vo Vrábľoch
Školská ul. 1232/26
952 80 Vráble

e-mail:
sekretariatgymvrable.sk

Riaditeľka gymnázia:
PaedDr. Beáta Havettová
Tel.: 037 783 21 30

Sekretariát:
Tel.: 037 783 21 29

»» viac informácií