Letný tábor 2017 vo Voroneži
» prezentácia k článku (.pdf; 10 MB)

Skupina 11 žiačok a naša učiteľka Gymnázia vo Vrábľoch sme vyrazili dňa 15.07.2017 o 3:45 ráno na dlhú cestu do ruského mesta Voronež. Autobus nás odviezol do Bratislavy. Tu sme nastúpili na vlak do Košíc a odtiaľ cestovali do Michaloviec. Tam nás už čakal autobus, v ktorom sme so zastávkami v Bielorusku, strávili nasledujúce tri dni. Po dlhej a náročnej ceste sme konečne dorazili do Ruska. Ubytovali sme sa v priestoroch tábora "Sputnik", ktorý sa nachádzal v nádhernom, históriou opradenom meste "Voronež". Po tom ako sme sa trochu zorientovali, nás čakala prvá exkurzia na "Admiraltejskuju plošaď". Navštívili sme historickú loď, ktorú nechal zostrojiť Peter I., zazvonili na zvon, ktorý plní želania a poprechádzali sa pri rieke Voronež.

Druhý deň sme navštívili "Voronežskij gosudarstvennyj pedagogičeskij universitet", kde nás privítal rektor univerzity. Ďalej nasledovalo vystúpenie ruských ľudových piesní a tancov. Boli sme unesení z nádherných speváckych výkonov. Počas nášho pobytu v Rusku sme navštívili mnoho múzeí, archeologické, prírodopisné, niekoľko vojenských, no medzi najzaujímavejšie určite patrilo literárne múzeum, kde sme sa dozvedeli veľa informácií o živote ruských spisovateľov a tiež múzeum ruských ľudových tradícií, v ktorom nám porozprávali o tradičných odevoch – sarafánoch. Počas prehliadky mesta sme vytvorili mnoho nádherných fotografií, veľmi sa nám páčila návšteva parkov. Najzaujímavejšou exkurziou bolo nepochybne oceanárium.

Po obede nás vždy čakali rôzne hry, alebo tvorivé dielne. Mohli sme využiť svoju kreativitu a vytvoriť obrázky z plsti, miniatúrne "váleňky", alebo si vymaľovať vlastný lopárik tradičnými ruskými motívmi. Jednou z najzábavnejších aktivít bola ruská svadba.

Asi najväčším prekvapením pre nás jednoznačne bola návšteva Moskvy a Volgogradu. Nemohli sme uveriť tomu, že sa naozaj dostaneme na miesta, o ktorých sme zatiaľ čítali iba v učebniciach.

Do Volgogradu sme cestovali celý deň a prenocovali sme v hoteli. Niektorí sa síce trochu čudovali, prečo izby nemajú okná, no nakoniec sme sa s tým dokázali zmieriť. Po skvelých raňajkách sme boli pripravení na exkurziu vojenského múzea, prehliadku mesta a návštevu pamätníka "Mamajev Kurgan" - výstup na toto miesto sa nám najprv, pri pohľade na všetky schody, nepozdával. Keď sme sa však dostali na vrch, naskytol sa nám nádherný výhľad na mesto a hneď sme vedeli, že to za to stálo. Po namáhavom dni sme sa konečne vrátili do hotela, a ráno nás čakala cesta späť do tábora Sputnik.

Cesta do Moskvy začala skoro ráno. Nebolo preto prekvapením, že mnohí z nás v autobuse ešte dospávali. Našou prvou zastávkou v hlavnom meste Ruskej federácie bol netradične McDonald's. Najedli sme sa a mohli vyraziť do moskovských ulíc. Odfotili sme sa pri soche Puškina, nakúpili suveníry a razili si cestu na Červené námestie. Pri pamätníku Žukova sme dostali rozchod a rozdelili sa na niekoľko skupiniek. Mnohí z nás šli na nákupy do GUMu, iní sa fotili pri chráme Vasilija Blaženého, no a ostatní sa rozhodli navštíviť mauzóleum Lenina.

Po obede sme prešli niekoľko zastávok moskovského metra, nastúpili na autobus a vyrazili na prehliadku mesta počas ktorej sme videli mnoho zaujímavých miest, ako napríklad - najväčšiu a najstaršiu univerzitu v Rusku - MGU.

Najúžasnejšie tri týždne našich prázdnin prešli ako voda. Museli sme sa vrátiť domov. Prišiel čas odchodu, sprevádzaný objatiami a slzami. Prežili sme naozaj krásne chvíle a získali nových priateľov. Nebolo ľahké rozlúčiť sa s miestom a krajinou, ktorá nám tak prirástla k srdcu. Priniesli sme si mnoho nádherných spomienok a zážitkov, ktoré si budeme pamätať do konca života.

Viviána Fojtíková, II.D (autorka článku je žiačkou bilingválnej slovensko-ruskej sekcie Gymnázia vo Vrábľoch)

» prezentácia k článku (.pdf; 10 MB)

» galéria k článku

poradenstvo a prevencia
čo nás čaká


kontakt
Gymnázium vo Vrábľoch
Školská ul. 1232/26
952 80 Vráble

e-mail:
sekretariatgymvrable.sk

Riaditeľka gymnázia:
PaedDr. Beáta Havettová
Tel.: 037 783 21 30

Sekretariát:
Tel.: 037 783 21 29

»» viac informácií