Beseda o onkológii

Onkológia - téma, o ktorej každý z nás určite už počul, no málokto sa odváži o nej otvorene hovoriť. Napriek tomu je dôležité byť informovanými.

10. februára 2020 sa v našej škole uskutočnila beseda, počas ktorej sme získali mnoho nových vedomostí. Doktorandky a pracovníčky z Nadácie na výskum rakoviny nám vysvetlili, aký veľký vplyv má prostredie, v ktorom žijeme na vznik rakovinových ochorení. Opísali nám, ako prebieha liečba a jej vedľajšie účinky. Vysvetlili, aký veľký význam má včasná diagnostika.

Rakovinových ochorení je veľké množstvo, a preto je potrebné k liečbe pristupovať individuálne. Neexistuje jeden liek, ktorý by pomohol všetkým. Takýto liek, žiaľ, ani nie je možné vyrobiť, pretože aj rakovina toho istého orgánu má u rôznych pacientov rôzne príčiny. Jej vznik spôsobujú rôzne zmeny (mutácie), ku ktorým počas života v bunkách daného orgánu postupne došlo.

V počiatočných štádiách ochorenia má však každý pacient oveľa väčšiu šancu, že liečba bude úspešná. Preto je prevencia veľmi dôležitá. Dozvedeli sme sa aj niečo o najčastejších príčinách vzniku týchto ochorení. K rizikovým faktorom patria niektoré vírusy, ako napríklad hepatitída, zlá životospráva, nezdravé potraviny, cigarety a v niektorých prípadoch aj genetika.

Aj keď sme možno nerozumeli všetkým odborným výrazom, prednáška nás veľmi zaujala. Zorientovať sa vo veľkom množstve nových pojmov nám pomohli prednášajúce, ktoré odpovedali aj na naše otázky.

Nakoniec, aby si overili, či sme pozorne počúvali, tiež nám položili niekoľko otázok. Tých, ktorí odpovedali správne, odmenili kľúčenkou alebo USB-kľúčom.

Viviána Fojtíková, 4.D

>> galéria k článku

poradenstvo a prevencia
čo nás čaká


kontakt
Gymnázium vo Vrábľoch
Školská ul. 1232/26
952 80 Vráble

e-mail:
sekretariatgymvrable.sk

Riaditeľka gymnázia:
PaedDr. Beáta Havettová
Tel.: 037 783 21 30

Sekretariát:
Tel.: 037 783 21 29

»» viac informácií