Leto plné zážitkov a ruštiny vo Voroneži

Letné prázdniny bývajú často spojené s množstvom nezabudnuteľných zážitkov. Potvrdiť to môžu aj žiaci 1. ročníka bilingválnej slovensko-ruskej triedy Gymnázia vo Vrábľoch, ktorí prežili takéto nezabudnuteľné chvíle v letnom tábore Sputnik vo Voroneži v Ruskej federácii. Od 15. júla až do 5. augusta sa zúčastnili kultúrno-poznávacieho pobytu „Ruský jazyk ako prostriedok spoznávania ruskej histórie a kultúry“.

Celý pobyt hradila a vynikajúci program počas neho zabezpečovala Voronežská štátna pedagogická univerzita v spolupráci s mestom Voronež a Veľvyslanectvom Ruskej federácie v Slovenskej republike.

Do tábora sme prišli po trojdňovej ceste, ale ani sme neboli veľmi unavení, pretože sme mali zabezpečený nocľah v mestách Brest a Homeľ. Napriek tomu, že sme dorazili v skorých ranných hodinách, boli sme vrelo privítaní študentkami univerzity, ktoré boli počas celého pobytu s nami a starali sa o nás.

Ďalšie dni nás už čakal nabitý program. Výnimočná bola návšteva Voronežskej štátnej pedagogickej univerzity a najmä stretnutie s jej rektorom Sergejom Ivanovičom Filonenkom, ktorý nás vo svojom príhovore srdečne privítal a zaspomínal si na časy spred niekoľkých desiatok rokov, kedy bol on sám účastníkom medzinárodného tábora vo vtedajšom Československu a dokonca nám ukázal medailón, ktorý vtedy dostal a doteraz ho má odložený. Potom nasledovala prehliadka múzeí univerzity a my sme sa dozvedeli zaujímavé fakty o druhej svetovej vojne a aj to, že Voronež je mestom vojenskej slávy. Nakoniec sme mali možnosť pozrieť si nádherný kultúrny program – spevy a tance, ktoré pre nás pripravili voronežskí umelci a my sme odchádzali očarení a unesení ich majstrovstvom.

Každý deň nás pred táborom čakal autobus, ktorý nás odvážal za novými zážitkami. A tak sme sa ocitli v korábe, ktorý dal postaviť Peter Veľký a v námornom múzeu sme sa dozvedeli nové informácie o živote tohto výnimočného cára. Navštívili sme usadlosti, v ktorých žili a tvorili významní ruskí spisovatelia a skladatelia. V ľúbozvučnej ruštine sme si vypočuli rozprávania o ich životných osudoch. Prehliadli sme si starobylé chrámy a mali sme možnosť dostať sa až k ich zvonom. V galérii sme obdivovali obrazy ruských maliarov.

Okrem toho, že sme spoznávali minulosť Voroneže, Irina Vladimirovna Sevasťjanova a Alla Albertovna Penkova, ktoré starostlivo dbali na naplnenie každého bodu programu, sa nám snažili ukázať aj súčasnú Voronež. Na pôde Voronežského mestského úradu sme sa stretli s čelnými predstaviteľmi mesta, ktorí vo svojich príhovoroch vyzdvihli dôležitosť priateľstva a spolupráce Rusov a Slovákov. Očarila nás moderná materská škola a malí škôlkári s ich vystúpeniami. Navštívili sme základnú školu, v ktorej nás previedli školským múzeom, porozprávali nám o živote a zvykoch v Rusku a naučili nás hry, ktoré sa deti hrávali kedysi. Nemenej zaujímavá bola prehliadka továrne na výrobu cukríkov a sladkostí, kde sme okrem ochutnávky dostali nádherné darčeky – plyšového kocúrika, ktorý je jedným zo symbolov Voroneže, plného sladkostí. Všade, kde sme prišli, nás milo vítali a tešili sa z našej návštevy. Každý deň sme sa ocitli aj v obrovských nákupných centrách, ktoré ponúkali tovar od výmyslu sveta.

Tí, ktorých viac zaujíma technika, neostali sklamaní, pretože vidieť detský technopark Kvantorium, v ktorom môžu deti tráviť voľný čas, bol zážitok. Navštívili sme aj atómovú elektráreň a jej výukové stredisko, kde nám povedali zaujímavé fakty o atómovej energii a pripravili pre nás občerstvenie a darčeky. Veľkolepý zážitok v nás zanechali prehliadky nádherných voronežských parkov, prírodovedného múzea a bobrej farmy, voronežského zooparku či oceanária.

Počas nášho pobytu nám naši ruskí priatelia pripravili exkurzie do mesta Jelec a do Moskvy. Moskva nás privítala krásnym počasím a ešte krajšími pamiatkami. Odrazu sme mali možnosť kráčať po Starom Arbate, nakuknúť do obchodíkov so suvenírmi, prejsť sa po Červenom námestí, nahliadnuť do známeho GUM-u. Naozaj to bolo interesantné a viacerí sme si povedali, že do Moskvy sa určite ešte raz vrátime.

Po návrate do tábora bol vždy odpočinok a potom začínali „master-klasy“, počas ktorých sa žiaci dozvedeli ďalšie zaujímavosti o ruskej kultúre a histórii, naučili sa krásne ruské piesne a tance, mali možnosť vlastnoručne si vymaľovať drevené doštičky, vytvoriť bábiku z vlny. Vyrábali tiež ruské koláčiky, ochutnávali ruský čaj pripravený v samovaroch. Večer bývala diskotéka, pozeranie ruských filmov, ukážky ruských tradícií (ruská svadba) a naši žiaci prezentovali svoj talent recitáciou básní, spievaním piesní, scénkami či prezentáciami o svojom meste a škole, samozrejme, v ruskom jazyku. No aj tá najkrajšia pieseň má svoj koniec a náš trojtýždňový pobyt ubehol ako voda. Rozlúčka s našimi ruskými priateľmi bola veľmi ťažká a mnohí mali slzy v očiach. Posledný večer nás čakalo odovzdávanie certifikátov, ale dostali sme aj obrovskú poschodovú tortu. Po srdečných poďakovaniach a vrelých objatiach sme zamávali našim hostiteľom a vydali sme sa na cestu domov.

Letné prázdniny nám priniesli nielen oddych, ale aj množstvo poznatkov o živote v Rusku, upevnenie a doplnenie našich jazykových vedomostí z ruštiny.

Boli to prázdniny, ktoré si vďaka všetkým, ktorí sa podieľali na realizácii nášho pobytu v tábore Sputnik, zaslúžia prívlastok famózne, neopakovateľné a nezabudnuteľné…

PhDr. Monika Bogyóová

>> galéria k článku

poradenstvo a prevencia
čo nás čaká


kontakt
Gymnázium vo Vrábľoch
Školská ul. 1232/26
952 80 Vráble

e-mail:
sekretariatgymvrable.sk

Riaditeľka gymnázia:
PaedDr. Beáta Havettová
Tel.: 037 783 21 30

Sekretariát:
Tel.: 037 783 21 29

»» viac informácií