Transfúzna stanica

Na gymnáziu sa 19. marca nedialo nič nezvyčajné, to sa len časť školy vybrala stráviť jeden deň trocha inak, ako bežne. Pod vedením pani profesorky Páleníkovej sme sa my - seminaristi z biológie rozhodli navštíviť Transfúznu stanicu v Nitre. Niektorí z nás sa pripravili len na vstrebávanie nových informácií, no dve dievčatá sa nachystali aj na darovanie krvi.

Exkurziu sme začínali a aj končili pri nádobách s modrými sáčkovými papučkami, ktoré slúžili na udržanie sterilného prostredia aj v tejto časti nemocnice. Medzi nasadzovaním a vyzliekaním týchto návlekov sme prešli dvomi poschodiami. Prvé znamenalo zaevidovanie darcov krvi a miesto s pripraveným občerstvením a neskôr aj stravnými lístkami. Takisto sme si tu mali možnosť pozrieť krátky filmový dokument o darcovstve krvi, o ľuďoch, ktorí túto činnosť pravidelne po štyroch mesiacoch podstupujú.

Našim odvážnym spolužiačkam tiež zisťovali krvnú skupinu a ubezpečovali sa o tom, či sú schopné darovať 450 ml tejto červenej tekutiny. Dievčatá mali dostatok železa a nezistili u nich anémiu, takže sme sa pobrali o pár schodov vyššie. Tu sa možno niektorí z nás zahanbili, pretože pri dvoch darcoch krvi, sedela ich malá dcérka so spokojným výrazom v tvári, pokiaľ zopár z nás predychávalo nevoľnosť. V bdelom stave nás však udržal zaujímavý výklad sestričky. Najčastejšie slovo v jej repertoári bol odborný termín "erytrocyty" a my sme sa teda naozaj cítili ako seminaristi z biológie a tešili sa, že všetkým výrazom skutočne rozumieme.

Ľubica Račeková 8.G

>> galéria k článku

poradenstvo a prevencia
čo nás čaká


kontakt
Gymnázium vo Vrábľoch
Školská ul. 1232/26
952 80 Vráble

e-mail:
sekretariatgymvrable.sk

Riaditeľka gymnázia:
PaedDr. Beáta Havettová
Tel.: 037 783 21 30

Sekretariát:
Tel.: 037 783 21 29

»» viac informácií