Zlatá, stovežatá, krááásna ...jednoducho Praha

So stúpajúcim číslom v kalendári, oznamujúcim blížiace sa posledné dni školského roka, stúpala aj naša radosť a nadšenie, pretože návšteva hlavného mesta Čiech – Prahy bola už na dosah. Koncoročný výlet II.A a II.B triedy síce dostal pomenovanie dejepisno-literárna exkurzia, no jediné, čo tam bolo dejepisno-literárne, bolo rozprávanie p. p. Khűrovej, ktorá nám dopĺňala každý kameň, budovu, sochu a podobné „podstatnosti“ výkladom, za čo jej ďakujeme. Bez nej by sme predsa nevedeli, že Múzeum Franza Kafku môže byť také veľmi zaujímavé. Ale pekne poporiadku.

Štart bol ako inak spred budovy nášho gymnázia v pondelok 19.6. 2014 ráno o 6:30. Poviete si, aký krásny začiatok týždňa. No autobus meškal, aj keď sme sa vďaka vyhrážkam pani profesoriek typu - Kto bude meškať, odchádzame bez neho - dostavili všetci načas. Po úspešnom naložení celej batožiny a všetkých účastníkov zájazdu boli skontrolované občianske preukazy a mohlo sa vyraziť. Cesta síce vďaka zápche trvala dlhšie, ako bolo plánované, no aj tak sme sa šťastne dostali do Prahy, čo bol skoro zázrak vzhľadom na stav českých diaľnic.

A čo sme v Prahe vlastne videli? Všetko podstatné. Teda v deň prvý: Václavské námestie, Staromestské námestie, orloj, Josefov, Karlov most – to, prosím, za jedno popoludnie. Pofotili sme sa z každého uhla, každý s každým, všetci so všetkými, vychutnali si výhľad, Vltavu, pokochali sa prácami pouličných umelcov a po dlhom dni sme sa konečne presunuli do nášho prechodného domova - TOP hotela Garnie. Aj keď izby mierne pripomínali internát, nikomu to po takom namáhavom dni nevadilo a všetko bolo korunované kráľovskou večerou, teda skôr lukulskými hodami, pretože chodov a nápojov bolo na stoloch od výmyslu sveta a každý si mohol prísť na svoje (za čo ďakujeme p. p. Páleníkovej). Večierka, pripomínajúca časy prvého stupňa ZŠ a školy v prírode, nám ale náladu nepokazila a veselo sme sa navštevovali do neskorých hodín, čo nebolo vôbec jednoduché, pretože naše pani profesorky a pán profesor svedomito hliadkovali na chodbách až do skorých ranných hodín.

Deň druhý, cieľ cesty: Malá strana. Krásna petřínska rozhľadňa a prehliadka Zrkadlového bludiska, kde sa z nás miestami stávali malé tučné, ale stále chutné obludy, stáli za to. Na Hradčanoch sme sa ocitli na pravé poludnie, a teda sme stihliaj výmenu stráží pred Pražským hradom. Prehliadka hradu nesmela na chýbať, a tak sme si ho pozreli skoro celý. Asi najviac sa nám páčila malá úzka ulička nazývaná Zlatá, pretože na niektorých zapôsobila tak veľmi, že sa pozabudli a ostatní čakali vyše 15 minút. Fotenie tentokrát vyvrcholilo pri „Lenonovej zdi“ a v múzeu Franza Kafku, resp. pred ním, pretože prehliadka samotného múzea trvala niektorým len 5 minút, ale aj tak stála za to.

Finále – deň tretí. Okúsili jedinečnú cestu metrom, z Vyšehradu sme si užili krásny výhľad (posledný) na Prahu a spravili si ďalších 150 fotiek len tak, na pamiatku.

Myslím, že z výletu sme si odniesli veľmi veľa krásnych spomienok a zážitkov, na ktoré budeme určite radi spomínať ešte veľmi dlho.

Michaela Halásová, II.B

>> galéria k článku

poradenstvo a prevencia
čo nás čaká


kontakt
Gymnázium vo Vrábľoch
Školská ul. 1232/26
952 80 Vráble

e-mail:
sekretariatgymvrable.sk

Riaditeľka gymnázia:
PaedDr. Beáta Havettová
Tel.: 037 783 21 30

Sekretariát:
Tel.: 037 783 21 29

»» viac informácií